Merak Ettikleriniz

Daha önce mutlaka çalıştın. Babanla, eşinle, kardeşinle yada arkadaşınla. Başarısız oldun çünkü bilmek ve öğretmek çok farklı şeylerdir. Daha önce yaşadığın olumsuzluklar sebebi ile aklında birçok soru işareti oluştu. Hepsini aşacağız inan bana. Şimdi derslerin işleyişi ile ilgili merak ettiklerini aşağıda belirtmeye çalıştım ancak senin sorun burada yoksa, başka bir soru sormak istiyorsan muhakkak bana yaz olur mu?

KAÇ DERS SONRA TRAFİĞE ÇIKABİLİRİM?

Her biriniz çok değerlisiniz. Algılarınız, yetenekleriniz, bakış açılarınız ve aldığınız eğitim farklı. İnanın buna telefonda cevap vermek çok zor. Zaman versem bu samimiyetten uzak bir cevap olur. Belki 2 saatte yapabildiğinizi görecek hatırlayacaksınız. Belki korkunuzu yenmek 10 saatte mümkün olacak. Tabiki istatistiklerim var ve genelde ilk derste neler yapabildiğimizi ve kaç derse ihtiyacımız olduğunu birlikte görüyoruz.

EVİMDEN ALIR MISIN?

Evet. Çalışacağımız alana göre ben sizi evinizden yada evinize yakın bir bölgeden alıp eğitim alanına gideceğiz.

NEREDE ÇALIŞACAĞIZ?

Sizin deneyim seviyenizle doğru orantılı olarak, evinize yakın, trafiğe açık yada kapalı eğitim alanlarında çalışıyoruz. Çalışacağımız konu da çalışma alanımızı etkiler. Park, trafik yada uzunyol gibi. ​

DERSLER KAÇ SAAT SÜRÜYOR VE BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİN?

Siz direksiyon başına geçince başlayan süreniz toplamda 120 dakikadır. Ben 3 saat çalışmayı tavsiye etmiyorum. Fakat dilerseniz 3. saate geçiyoruz. Otomobil kullanmayı öğrenmeye başlamak için yeterince gevşemiş olmanız gereklidir. Yorgunluk ve stres hataları peşpeşe getirir. Kendinizi yorgun hissederseniz ilk saatin son 10 dakikası mola veriyoruz. Bu 10 dakikada boş durmayıp motor aksamında işinize yarayacak kadar teknik bilgi öğreniyorsunuz. Bakım periyotları, yıllık değişmesi gereken parçalar, motor soğutma sistemi, akü, stepne, kaza anında yapılması gerekenler, lastik vs. İkinci saatin tamamını araç kullanarak geçiriyorsunuz. İsteğinize göre mola verip vermemek kendi tercihiniz. İlk gün dersi sonunda, sonraki derslerin gerekliliği ve hangi konuları kapsayacağı hakkında tespitler yapıyoruz.

DERSTE KAZA YAŞANIRSA...?

Siz saatlik ders ücreti dışında hiçbir ücret ödemezsiniz. Araçlar kaskoludur. Tüm sorumluluk eğitmene aittir.

HANGİ ARABA İLE ÇALIŞACAĞIZ?

Eğer aracınız yoksa yada ilk derslerin eğitmen aracı ile yapılmasını tercih ediyorsanız benim araçlarımla çalışabiliriz. Benim tavsiyem kendi aracınıza alışmanızdır. Örneğin eğitmen aracı ile geçen 3 günlük bir eğitim sonrası kendi aracınıza geçtiğinizde, aracın görüş açıları, mekaniksel farklılıklar, pedalların sertlik hassasiyetleri, direksiyon dönüş ağırlığı, motor yakıt tipinden kaynaklanan ivme değişiklikleri gibi sebeplerle birkaç günlük eğitime daha ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak eğer varsa kendi aracınızla başlamanız durumunda eğitim daha kısa sürede tamamlanabilir.

EHLİYETİM YOK YİNEDE ÇALIŞABİLİR MİYİZ?

Ehliyetiniz yok ise sürücü kursu eğitimlerinizi eksiksiz tamamlamanızı, kendinizi sınav için yeterli bulmuyorsanız kursunuzdan ilave ders talep etmenizi öneririm. Ehliyetsiz bir şekilde sürücü kursunuzun size tanımladığı araç haricinde trafiğe çıkmanız yasaktır ve cezası yüksektir. Her şeye rağmen çalışmak isterseniz sadece trafiğe kapalı alanlarda çalışabiliriz.

NASIL İLETİŞİME GEÇELİM?

Gün içerisinde arayarak ulaşmak istediğinizde, eğer dersteysem ve öğrencim henüz çok acemi ise telefonu açamayabilirim. Whatsapp uygulaması üzerinden, isim-soyisim ile birlikte ihtiyaçlarınızı belirten bir mesaj atarsanız ilk müsait zamanımda yanıtlarım.

NEREDE BULUŞALIM?

Sakıncası yoksa ben sizi evinizden alayım. En yakın eğitim alanında çalıştıktan sonra sizi evinize bırakırım. Ancak bazen iş çıkışınızda buluşup çalışmaya başlamamız gerekebiliyor. Böyle zamanlarda iş yerinizden alabilirim yada yakın bölgelerde, metro, otobüs durağı vs. buluşabiliriz. Konum göndermeniz yeterli olacaktır.

Trafik Dersi